Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Ελληνική Πύλη Παιδείας

Σχολική Σύμβουλος 5ης Περιφέρειας Μαγνησίας-Μαρία Β. Χατζή

Έδρα Εκπαίδευσης
Διαδικτυακή πύλη για τους εκπαιδευτικούς. Διορισμοί, θέσεις, ειδήσεις, νομοθεσία, οδηγός εκπαιδευτικών ιστοσελίδων.

Πύλη Παιδαγωγικού Υλικού Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

Κόμβος Τηλεκπαίδευσης Νομού Δωδεκανήσου

Το στέκι των εκπαιδευτικών e-enosh
Εδώ θα βρείτε πλούσιο Εκπαιδευτικό Υλικό και επίσης όλα τα Προγράμματα Σπουδών νηπιαγωγείου, δημοτικού, γυμνασίου & Τ.Ε.Ε.

Εκπαιδευτικά Προγράμματα Ελληνικού Κόσμου

Σελίδες εκπαίδευσης e-selides

Διαδικτυακή Πύλη Καθημερινής Ενημέρωσης για την Παιδεία e-sos.gr

Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας

teach.gr - Το Portal της Εκπαίδευσης
Πληροφορίες και νέα από το χώρο της εκπαίδευσης. Προσφέρει μηχανή αναζήτησης, δωρεάν ηλεκτρονικό ταχυδρομείο και ομάδες συζητήσεων.

Tetradio.gr
Πύλη Εκπαιδευτικών για τη Γενική και Τεχνική Επαγγελματική Εκπαίδευση. Προσφέρει ειδήσεις, συζητήσεις, συνδέσμους Διαδικτύου.

Νύγμα
Διαδικτυακή πύλη από ομάδα πρώην φοιτητών με φοιτητικά και νεανικά θέματα, ηλεκτρονικό περιοδικό, θέματα εξετάσεων, ψηφοφορίες, πίνακας ανακοινώσεων, διασκέδαση.

ΘΡΑΝΙΟ (thranio.gr)

Ηλεκτρονικός Κόμβος ΚΕΓ
Από το Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας. Πληροφορίες και links για την υποστήριξη των διδασκόντων την Ελληνική Γλώσσα. Προσφέρει τη δυνατότητα ταυτόχρονης αναζήτησης λημμάτων στα λεξικά Τριανταφυλλίδη, Κριαρά και Γεωργακά.

Οίκαδε - Οδεύοντας προς την Πατρίδα
Πρόγραμμα μεγάλης εμβέλειας, που έχει σχεδιάσει και υλοποιεί η Τράπεζα Κύπρου, με κυρίαρχο στόχο την καλλιέργεια πνευματικών και πολιτιστικών δεσμών μεταξύ της Ελλάδας, της Κύπρου και του απανταχού απόδημου ελληνισμού.

Δυσλεξία
Ενημέρωση και συζητήσεις για γονείς και εκπαιδευτικούς

Εκπαίδευση και Θέατρο
Εθελοντικό πρόγραμμα από ομάδα εκπαιδευτικών με επιμορφωτικό και ερευνητικό χαρακτήρα με στόχο τη πιλοτική εφαρμογή νέων ιδεών στις παραστατικές τέχνες στα σχολεία.

Λυσίας 2002
Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός μέσω Internet, με συμμετοχή χιλιάδων μαθητών απ` όλη την χώρα. Οι όροι του διαγωνισμού, οι επιτροπές, δοκιμαστικό διαγώνισμα.

Οδύσσεια - Ελληνικά Σχολεία στην Κοινωνία της Πληροφορίας
Δράσεις, νέα και πληροφορίες σχετικά με τους φορείς αυτής της ενέργειας.

school.gr
Κατάλογος με πολλά ελληνικά σχολεία στη Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Σελίδες καθηγητών και γραφεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Με τη βοήθεια του Ελληνικού Ινστιτούτου Παιδείας & Νέων Τεχνολογιών.

Παιδεία - Ελληνικός Εκπαιδευτικός Web Server
Ιστορία του Ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος, τέστ, αστεία, ζωγραφιές και εκπαιδευτικά παιγνίδια. Παρέχει δωρεάν χώρο για ιστοσελίδες σχολείων και τη γωνιά των εκπαιδευτικών. Συνδέσεις

Μαθηματικά και Νέες Τεχνολογίες
Εκπαιδευτικό λογισμικό, διδακτικές προτάσεις και εικονικά εργαστήρια γύρω από τα μαθηματικά.

Παιδεία - Εκπαίδευση Βώρος
Θέματα εκπαίδευσης και παιδείας από τον Φ. Κ. Βώρο, διδάκτορα Φιλοσοφίας, επίτιμο Σύμβουλο του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου.

Ο.Ε.Φ.Ε - Ομοσπονδία Εκπαιδευτικών Φροντιστών Ελλάδος
Επίσημη Ιστοσελίδα της Ομοσπονδίας.

Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού ΛΕΞΙΣ
Το κέντρο εκπαίδευσης ελληνικής γλώσσας και πολιτισμού.

Ο.Λ.Τ.Ε.Ε.
Η Ομοσπονδία Λειτουργών Τεχνικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, ο σκοπός της ομοσπονδίας, νέα και ανακοινώσεις.

Θέματα Εκπαίδευσης
Απόψεις, άρθρα, κοινοβουλευτικές ερωτήσεις, σχόλια και προτάσεις για τρέχοντα και μη εκπαιδευτικά ζητήματα.

e-yliko.gr Η Επίσημη Δικτυακή Εκπαιδευτική Πύλη του Υπουργείου Παιδείας

Εκπαιδευτικές εφαρμογές

ischool (Υλικό κυρίως για Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση)

Εργαστήριο Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας